Перемога на правовому полі

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Навіть повертаючись із зони бойових дій, учасники АТО продовжують боротися. Боротися за свої права та відвойовувати те, за що вони вже заплатили потом та кров’ю. Це лише на папері все добре, проте у реальному житті люди, які, ризикуючи життям захищали Україну, зіштовхуються з бюрократичною тяганиною.

З 2015 року у Кам’янському діє Місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, де надається безкоштовна консультація з юридичних питань для всіх громадян України. Учасники бойових дій відносяться до категорії населення, яка також має право на отримання вторинної правової допомоги безкоштовно (наприклад, представництво інтересів осіб у судах, державних органах, органах місцевого самоврядування, складання документів процесуального характеру).

Як розповів директор центру Сергій Лисак, досить часто за правовою допомогою до них звертаються учасники АТО. «Борги за комунальні послуги, пеня на кредити, яка для АТОвців не повинна нараховуватися, проблеми з отриманням безоплатних лікарських засобів, – пояснює директор центру. – Правові питання, з якими до нас звертаються бійці, напряму пов’язані з їхньою відсутністю у місті під час перебування у зоні бойових дій та соціальними гарантіями, які на сьогодні їм передбачені законом».

Укладення та припинення військових контрактів, право учасників бойових дій на землю та житло, пільги, забезпечення лікарськими засобами та зобов’язання по кредитах – всі ці питання й досі залишаються відкритими для захисників України.

Учасники АТО звільняються від нарахування відсотків за користування кредитом, штрафних санкцій та пені за неповернення зобов’язань перед банками по кредитах на період служби.

«Хоча в Україні законодавством передбачено те, що кредитна пеня не нараховується на учасників АТО, питання стосовно боргів за кредити й досі залишаються актуальними, — пояснив Сергій Лисак. – Така ситуація, як правило, виникає тому, що мобілізовані бійці не завжди повідомляли банки про те, що йдуть на службу у зону бойових дій. Тож після повернення з АТО бійці отримували повідомлення про кредитну заборгованість та на емоціях йшли у банки. Ми, у свою чергу, пояснюємо АТОвцям, що нічого страшного в цьому немає. Ім потрібно написати заяву до банку і прикріпити до неї документ, який засвідчує про службу у зоні бойових дій (залежно від ситуації, це може бути військовий квиток чи наказ про призов)».

Реалізація права учасників АТО на землю та житло

«З відведенням землі дуже складна ситуація, адже учасникам бойових дій повідомили, що вони мають право на отримання земельної ділянки, проте їм не пояснили, як це зробити і куди звертатися. Отримання права на землю – питання, з яким до нас звертаються найчастіше. Взагалі, земля поступово виділяється, але це відбувається дуже повільно, тому що необхідно надати досить багато документів, – пояснює Сергій Лисак. – Ми радимо учасникам АТО перш, ніж отримувати землю, перевірити, чи не знаходиться обрана ним земля у приватній власності. Наприклад, до нас звернувся АТОвець з Петриківського району. Він розповів, що звернувся до районного голови стосовно отримання землі, той сказав обрати ділянку та оформлювати документи. Через деякий час він отримав відповідь, що не може отримати цю ділянку, адже вона знаходиться у приватній власності. Так він чотири чи п’ять разів обирав землю.

Найбільш важка частина процесу отримання землі — знайти необхідну ділянку. Раджу спочатку чітко визначитись, яку ділянку він бажає обрати. Це можливо зробити, подаючи документи у Держгеокадастр, перелік земельних ділянок можна переглянути на їхньому офіційному сайті. У заяві учасник АТО повинен чітко вказати, яку ділянку він бажає. До перелік документів треба також додати витяг стосовно права власності. Далі це рішення подається у міськраду на розгляд сесії».

Укладення та припинення контрактів військовими під час АТО

«Перш ніж заключати контракт на проходження військової служби, потрібно бути дуже обережним. На сьогоднішній день розірвати контракт дуже складно, на це передбачено лише кілька пунктів, – пояснює Сергій Лисак. – Навіть за станом здоров’я це зробити досить важко, адже лікарі не завжди діють в інтересах бійців. Проте в нашій практиці є історії, коли навіть після демобілізації ми доводили, що боєць отримав травму на фронті. Більшість захворювань з часом ще можливо діагностувати під час експертизи. Якщо учасник АТО впевнений, що була травма, і вважає, що військовий лікар неправильно поставив діагноз, він у правовому полі може довести наявність захворювання. Обов’язково треба пам’ятати про право бійців на отримання всіх копій виписок та записів стосовно їхнього здоров’я під час служби».

При виникненні правових та юридичних питань звертайтеся у «Кам’янський місцевий центр з надання БВПД» за адресою: вул. Москворецька, 14.

К. Кіба